Jdi na obsah Jdi na menu
 


PSI byli prvními zvířaty, která si člověk ochočil. Poslední zbytky domestikovaného psa, které byly nalezeny v Idahu v USA, jsou staré 10 500 let. Člověk využívá psa nejrůznějším způsobem - strážce, průvodce, lovce, bojovníky, tažná zvířata, nebo jako svého kamaráda. Psi byli pojmenováni latinskym názvem MIACIS.

Psí život
Mnozí psi domácí(CANIS FAMILIARIS)jsou plně vzrostlí již v jednom roce či ve dvou letech, dožívají se stáří kolem 12 let, vzácněji žijí až 20 let. Feny(samice) mohou zabřeznout kolem sedmi měsíců a rodí průměrně od tří do šesti štěňat, ačkoli někdy může být ve vrhu přes deset mláďat.

Psi můžeme rozdělit zhruba do těchto skupin:

HONIČI - charakteristickým znakem je výkonnost spojená s vytrvalostí a výborný čich. Sem patří například jezevčík, losí pes, irský vlkodav, chrt a další.

štěně

LOVEČTÍ PSI - jsou nazýváni také jako sportovní psi a zahrnují nejrůznější plemena, která byla vyšlechtěna, aby nejrůznějším způsobem pomáhala lovcům. Vyhledávají, štvou a přinášejí zvěř. Patří sem například naháči, setři, baseti, španělé i labradorský retrívr.

TERIÉŘI - jsou to vlastně lovečtí psi, kteří jsou schopni vypořádat se zvířaty žijících v norách. Pochází z Británie. Jejich úlohou je najít a zabít zvěř pod zemí, nebo je vyhnat z nory před hlaveň lovce. Patří sem například skotský teriér, Velšteriér,...

UŽITKOVÁ PLEMENA - skupina užitkových plemen zůstala po roztřídění ostatních psů. Lepší název by byl "speciální psi", protože tato skupina shrnuje nejzajímavější a naprosto výjimečná plemena. Některá plemena byla vypěstována pro zvláštní zjev, jiná proto, aby splňovala určité přesné a neobvyklé požadavky, nebo aby vykonávala práci, která není v náplni kategorie honících, nebo sportovních psů. Například vojenští psi, dekorativní společník, hlídací chrámový pes a podobně.

PRACOVNÍ PLEMENA - jsou vybraná plemena psů, kteří se mohou stát pomocníky člověka při jeho práci. Nošení nákladů, hlídání stád, stopování, průvodci nevidomých, tažní psi, pes záchranář apod. Patří sem aljašský malamut, hasky, australský honácký pes a další.

SPOLEČENSKÁ PLEMENA - jsou většinou psi menších rozměrů a plní funkci přítele a průvodce člověka. Poskytují společnost lidem starým, nemocným a osamělým. Předávají radost, oddanost a celoživotní přátelství. Například špic trpasličí, čivava, pekingský palácový psík,...MÍŠENCI-běžně se shledáváme s označením kříženci ,ale není to vlastně správně protože kříženec je potomek rodičů dvou různých druhů. Vžitý název pro tuto skupinu je VOŘÍŠEK. Bývají odolnější, vyrovnanější a méně náchylní k nemocem než šlechtění psi. Bývají velmi dobrými společníky a přáteli.

Každý kdo má svého psa ví, jak je pravdivé rčení PES PŘÍTEL ČLOVĚKA. Jeho čtyřnohý kamarád ho vítá při každém návratu domů. Sdílí s ním jeho radosti i slasti. Potřebuje jen lidskou péči, lásku a pochopení.

Omlouvám se za nějaký pravopisný chyby.

-----------------------------------------------------------------------------------

ZDRAVÁ DOMÁCÍ STRAVA

Doplněk z čerstvého masa

4 lžičky rostlinného oleje
4 lžičky Zdravého prášku /
článek-Přírodní medicína pro psy/
1 3/4 lžičky kostní moučky (nebo 1 100-1 200 mg kalcia nebo 2/3 rozemletých skořápek)
50-200 IU vitaminu E
5 000-10 000 IU vitaminu A (nebo pravidelně střídat s Doplňkem z čerstvých vajec, viz níže)
0,5 kg (2 hrnky) nakrájeného nebo namletého syrového krůtího, kuřecího, libového mletého, libové krkovice nebo libového hovězího srdce

Smíchejte olej, prášek, moučku a vitaminy. Poté dobře promíchejte s masem.

Při krmení přidávejte 1/4 hrnku tohoto doplňku na 1 hrnek komerčního krmiva. Buď je smíchejte, nebo podávejte odděleně.

Doplněk z tvarohu

Tvaroh je nenákladný, dostupný a chutný zdroj bílkovin, který zvýší nutriční hodnotu krmiva.

2 lžičky rostlinného oleje
2 lžičky Zdravého prášku /
článek-Přírodní medicína pro psy/
1/2 lžičky kostní moučky (nebo 300 mg kalcia nebo 1/8 lžičky rozemletých skořápek)
50-10 000 IU vitaminu A
3/4 hrnku měkkého tvarohu 1/4 až 1/2 hrnku zeleniny (nepovinné)

Zamíchejte olej do komerčního krmiva. Přisypte prášek a moučku a zamíchejte, přidejte vit.A. Tvaroh a zeleninu podávejte zvlášť nebo je přimíchejte ke krmivu.

Doplněk z čerstvých vajec

1 lžička rostlinného oleje
1 lžička Zdravého prášku /
článek-Přírodní medicína pro psy/
1/3 lžičky kostní moučky (nebo 200 mg kalcia nebo 1/8 lžičky rozemletých skořápek)
50-200 IU vitaminu E
2 vejce

Všechno kromě vajec přimíchejte do 1 až 2 hrnků krmiva. Vejce vyklepněte na směs.

ZÁKLADNÍ RECEPTY PRO PSY
Ovesná směs

Oves je při vaření pro domácí zvířata dobrá volba. Nejenom, že má krátkou dobu varu, ale také obsahují více bílkovin na kalorii než jiné běžné obiloviny. Je dobré ho občas nahradit jiným druhem, protože každá obilovina má jiné složení aminokyselin a obsah vitaminů a minerálů. V tomto univerzálním receptu pro psy se poměr bílkovin pohybuje od 22 procent (tučnější maso nebo tofu a bulgar) po 30 procent (krůtí s ovšem).

8 hrnků syrových ovesných vloček (16 vařených)
1 kg (4 hrnky) syrového mletého nebo na jemno nakrájeného krůtího masa
1/2 hrnku Zdravého prášku /
článek-Přírodní medicína pro psy/
1/4 hrnku rostlinného oleje
1 hrnek vařené zeleniny (nebo o něco méně nastrouhané syrové); příležitostně lze vynechat 2 lžíce kostní moučky (nebo 5 400 až 6 000 mg vápníku nebo 1 lžíci rozemletých skořápek)
10 000 IU vitaminu A
400 IU vitaminu E
1 lžička sójové omáčky tamari nebo 1/4 lžičky jodizované soli (nepovinné)
1-2 stroužky drceného česneku (nepovinné)
15 mg železa (nepovinné)

Přiveďte k varu čtyři litry vody (16 hrnků). Přidejte vločky a zakryté vařte na mírném plameni 10 až 15 min. nebo do měkka. Při vaření nemíchejte, nebo se oves rozvaří na kaši. Po uvaření smíchejte s ostatními ingrediencemi a podávejte.

Obměna obilovin: Místo ovsa čtyři hrnky bulguru (+8 až 12 hrnků vody). Pokud dáváte drůbeží nebo libové hovězí, můžete také použít obiloviny s nižším obsahem bílkovin: 4 hrnky prosa (+12 hrnků vody), 3 hrnky rýže natural (+6 hrnků vody), 4 hrnky kukuřičných vloček (+16 hrnků vody), 4 hrnky ječmene (+8 až 12 hrnků vody). Obiloviny s vyšším obsahem bílkovin jsou nutné k získání jejich odpovídajícího množství.
Obměna masa: Místo krůty vyzkoušejte kuře, mleté, krkovici nebo hovězí srdce, v pořádku jsou libová nebo středně libová masa, ale nepoužívejte maso tučnější. Pokud vaříte oves nebo bulgur, příležitostně můžete maso nahradit následujícími potravinami: 1 litr měkkého tvarohu plus 4 vejce nebo 1 kg tofu plus 5 vajec. Vejce přidejte do horkých obilovin, aby ztuhla a dodala tak jídlu lepší konzistenci.

Psí sekaná

V tomto receptu se používá vejce jako pojidlo, můžete ho tedy podávat za syrova nebo upéct jako sekanou se strouhankou nebo různými obilovinami. Obsahuje 24 až 30 procent bílkovin, podle druhu masa a obilovin. Vejce poskytuje dostatek vitaminu A, který je navíc obsažen i v zelenině.

125 g (1/2 hrnku) libového hovězího srdce
5 plátků rozlámaného celozrnného chleba (asi 3 hrnky)
1 hrnek plnotučného mléka
2 velká vejce
1/4 hrnku kukuřice nebo jiné zeleniny (příležitostně lze vynechat)
1 lžíce Zdravého prášku /
článek-Přírodní medicína pro psy/
1 lžíce rostlinného oleje
1 1/2 lžičky kostní moučky (nebo 1 000 mg vápníku nebo 1/2 lžičky rozemletých skořápek) 100 IU vitaminu E
9 mg železa (nepovinné)
1/4 lžičky sójové omáčky nebo špetka jodizované soli (nepovinné)
1 malý stroužek česneku (nepovinné)

Smíchejte všechny přísady, podle potřeby dodáme vodu a vypracujeme do hladké konzistence. Podávejte syrové. Nebo směs dejte do pekáče, upěchujte na vrstvu tlustou asi 4 až 5 cm a při 180 °C pečte zhruba 20 až 30 minut nebo dozlatova.

Pokud použijete vlhčí obilovinu a směs nepečete, mléko můžete podávat zvlášť, spíše než ho míchat se směsí. Další možnost je do receptu přimíchat 1/4 hrnku mléka sušeného.

Po jednom

Klíčem k jednoduchosti je uvařit si dopředu velké množství fazolí. Postupujte podle návodu na obalu. Porce navíc zmrazte v nádobách o obsahu asi 1 hrnku a používejte podle potřeby. Hlavní verze obsahuje rýži, protože ji často zařazujeme do svého jídelníčku, ale ostatní obiloviny obsahují více bílkovin a mají většinou i kratší dobu přípravy.

1 hrnek rýže natural (nebo 2 1/2 vařené)
1 hrnek (1/4 kg) libového mletého (nebo krůtího, kuřecího, libového srdce či libové krkovice) 1 hrnek vařených červených fazolí (1/2 400gramové konzervy)
1 lžíce Zdravého prášku /
článek-Přírodní medicína pro psy/
1 lžíce rostlinného oleje
1 lžíce kostní moučky (nebo 1 600 mg vápníku nebo 1 zarovnaná lžička rozemletých skořápek) 1 5 000 IU kapsle vitaminu A a D (nebo část větší)
1 400-800 IU kapsle vitaminu E
1 lžička sójové omáčky nebo špetka jodizované soli (nepovinné)
1 malý stroužek česneku (nepovinné)
1 10-15 mg kapsle železa (nepovinné)
Přiveďte k varu 2 hrnky vody. Přidejte rýži a na mírném ohni vařte 35 až 45 minut. Smíchejte s ostatními ingrediencemi a podávejte.

Rychlé a čerstvé
Oves a vejce na rychlo

1 hrnek ovesných vloček (nebo 2 hrnky vařených)
2 vejce
1 lžička kostní moučky (nebo 600-700 mg vápníku nebo 1/3 lžičky rozemletých skořápek)
Zdravý prášek /článek-Přírodní medicína pro psy/ nebo nutriční kvasnice (nepovinné)

Přiveďte k varu 2 hrnky vody, přidejte oves zakryjte a vypněte, nechte dojít asi 10 min. nebo do měkka. Potom přimíchejte vejce a moučku. Nechte vejce horkem mírně ztuhnout a před podáváním dejte vystydnout. Můžete přimíchat trochu Zdravého prášku nebo kvasnic.

Rychlá ovesná kaše

3/4 hrnku ovesných vloček (nebo 1 1/2 hrnku vařených)
3/4 hrnku kostní moučky (nebo 300-500 mg vápníku nebo 1/4 lžičky rozemletých skořápek)
2 hrnky polotučného mléka
Zdravý prášek /článek-Přírodní medicína pro psy/ nebo nutriční kvasnice (nepovinné)
1 vejce

Přiveďte k varu 1 1/2 hrnku vody, přidejte oves zakryjte a vypněte, nechte dojít asi 10 min. nebo do měkka. Vločky dejte do misky psa, přimíchejte moučku a zalijte mlékem. Chcete-li, před podáváním posypte práškem nebo kvasnicemi. V malé misce rozmíchejte vejce a podávejte zvlášť.

Rychlá směs

1 hrnek bulguru nebo celozrnného kuskusu (nebo 2 1/2 hrnku vařeného)
1 hrnek (1/4kg) krkovice, mlétého krůtího nebo kuřecího masa
1 1/2 lžičky kostní moučky (nebo 1 200 mg vápníku nebo 3/4 lžičky rozemletých skořápek)
Zdravý prášek /článek-Přírodní medicína pro psy/ nebo nutriční kvasnice (nepovinné)

Bulgur: přiveďte 2 hrnky vody k varu, přidejte bulgur, přikryjte a vařte na mírném ohni 10 až 20 min.
Kuskus: v 1 1/2 hrnku vody vařte 3 až 5 min. Přidejte maso a moučku a podávejte. Chcete-li, před podáváním posypte práškem nebo kvasnicemi. Pokud tento recept používáte častěji, nutričně nejlepší je kostní moučka spíše než jiné zdroje kalcia

.............................................................................

PROSBA

PROSBA

Můj život trvá asi 10-15 roků.Každé odloučení od Tebe mi působí smutek.Pamatuj-Ty sis mě pořídil.

-Dej mi čas, abych pochopil, co ode mě chceš.

-Důvěřuj mi, nikdy Tě úmyslně nezklamu

-Nehněvej se na mne dlouho a za trest mě nezavírej. Ty máš své přátele a zábavu, já mám jen Tebe.

-Povídej si se mnou.I když Tvým slovům úplně nerozumím, stačí mi, když slyším Tvůj hlas.

-Uvědom si, že když mě biješ, mohl bych Tě hravě kousnout, ale já to neudělám.

-Jsem-li někdy při práci špatný, dělám chyby nebo jsem líný, uvaž:třeba mi není dobře, nebo jsem unavený.

-Starej se o mne, jsem-li starý, i Ty jednou zestárneš.

-Buď v mých těžkých chvílích vždycky se mnou, s Tebou je pro mne všechno lehčí.

-Až se můj čas naplní, nenech mě trpět.V případě nutnosti skonči mé trápení  včas, jen Tě prosím, zůstaň i v téhle chvíli se mnou.

                   

                      Tvůj chlupatý přítel